توزیع امکانات در بریتانیا

میدونید تفاوت کشور‌های پیشرفته و غیر پیشرفته چی‌ هست؟ البته ظاهراً برای کشور‌های غیر پیشرفته از عبارت مدرن تر در حال توسعه استفاده میکنند. حالا این توسعه کی‌ اتفاق می‌افتد ، خدا داند!!!
یکی‌ از مواردی که کشور‌های پیشرفته را با کشور‌های غیر پیشرفته متمایز می‌کند ، توزیع امکانات بطور کاملا یکسان در سراسر کشور می‌باشد. من بریتانیا را که بطور عینی دارم میبینم مثال میزنم و فکر می‌کنم کل اروپا ، کانادا و امریکا نیز این حالت را داشته باشند.
وقتی‌ اسم روستا یا دهات میاد چه چیزی برای شما تداعی میشود؟ افرادی با لباس‌های خاص و محلی ، رودخانه ، مزارع و باغات ، افرادی با کوزه در حال رفتن به چشمه برای آوردن آب هستند ، عده ای هم در حال بردن احشام برای چریدن. در مورد امکانات مدرن و امروزی در این روستاها چه میدانید؟ متاسفانه در کشور‌های غیر پیشرفته هر چه از پایتخت و مرکز استان دورتر می‌شویم ، امکانات نیز از مدرن بودن دورتر میشود. آیا امکانات شهر حلب در سوریه با دمشق یکیست؟ آیا امکانات شهر مزار شریف با کابل یکیست؟ آیا امکانات شهر شارجه با دوبی‌ یکیست؟ و …….. . مسلما که نیست. این یکی‌ از وجوه تمایز کشورهای پیشرفته با غیر پیشرفته است. در مملکت خودمان ، بسیاری از امکانات در تهران متمرکز شده است. افرادی که در تهران ساکن هستند ، از انواع و اقسام کلاس‌های زبان ، کنکور و دوره‌های تخصصی میتوانند استفاده کنند در صورتی‌ که امکانات اینچنینی در شهرهائی مثل اصفهان ، شیراز ، مشهد ، تبریز و …. به مراتب کمتر می‌باشد و شهرستانها که دیگه وا مصیبتا. شما در تهران هر نوع کتاب نیاز داشته باشید میتوانید روبروی دانشگاه تهران پیدا کنید و بسیاری از موارد دیگر. نتیجه چه میشود ، شهر به حالت انفجار در میاید ، یک سوم مردمی که در طول روز درحال تردد هستند ، در ماموریت اداری بسر میبرند.
این حالت در کشور‌های پیشرفته کاملا نفی شده هست. به هیچ عنوان امکانات را در یک نقطه متمرکز نمیکنند. در بریتانیا شما امکان ندارد بتوانید که بین شهر ، روستا و یا بخش تمایز قائل بشوید. تمام امکاناتی که در شهر لندن وجود دارد در دور‌ترین نقطه بریتانیا نیز وجود دارد. امکانات زمانی‌ که بطور یکسان در سراسر کشور توزیع شود ، جمعیت نیز بطور مساوی پخش میشود و این علاقه ذاتی انسانها به مدرنیزه باعث نمی‌شود که حتما در پایتخت و یا شهر‌های بزرگ ساکن شوند. حتی تمایل به سکونت در نقاط دورتر نیز در بین مردم بدلیل اینکه هزینه‌هایشان کاسته میشود و امکانات یکسانی در اختیار دارند ، ایجاد میشود. فروشگاه لباسی هست به اسم پری مارک که البسه نسبتا با کیفیت و قیمت مناسبی عرضه می‌کند. این فروشگاه در تمام شهر‌ها و دورترین مناطق نیز وجود دارد. سوپرمارکتی هست بنام تسکو که همه چیز در آن عرضه میشود ( همانند شهروند یا رفاه خودمان) امکان نداره که در محلی که به عنوان مثال ۵ تا خانواده زندگی‌ می‌کند از این سوپرمارکت در آنجا شعبه نداشته باشد. آیا فروشگاه شهروند در تمام ایران شعبه دارد؟؟ یا فقط منحصر به تهران می‌باشد؟
البته یک مورد دیگر هم باید در اینجا ذکر کرد ، و اون هم بحث خصوصی سازی هست که معنی‌ واقعی‌ آن را من در اینجا دیدم که باید در یک پست جداگانه به آن بپردازم.
تصور کنید که امکاناتی که درحال حاضر در تهران هست (البته باز هم با امکانات اروپا قابل مقایسه نیست) ، به هر جهت ، همینی که الان در تهران هست ، عینا در دورترین روستاها نیز موجود بود. فکر نمیکنید این اختلافات فرهنگی‌ بعضا فاحش دیگر وجود نداشت؟ آیا قبول دارید که اون آلودگی‌ که در حال حاضر در تهران حاکم هست و آن ترافیک کلافه کننده دیگر وجود نداشت؟
کشور‌های در حال توسعه زمانی‌ به کشور‌های توسعه یافته تبدیل میشوند که بتوانند امکانات خود را بطور کاملا یکسان توزیع کنند. در غیر این صورت تا سال‌ها ، در حال توسعه باقی خواهند ماند!!!

خوش باشید

Advertisements

20 دیدگاه

 1. karno said,

  اوت 26, 2009 در 6:46 ق.ظ.

  امير جان ، كاملا حق باشماست و مشكل تهران هم دقيقا همينه كه شما گفتيد …

  • امیر said,

   اوت 26, 2009 در 10:47 ق.ظ.

   بله باید تمرکز زدایی کنند البته با بررسی‌ دقیق و استفاده از تجربیات دیگران به عنوان الگو.
   خوش باشی‌

 2. دوستدار ونکوور said,

  اوت 26, 2009 در 7:06 ق.ظ.

  امیر عزیز من تقریبا هر روز بهت سر میزنم چون میدونم همیشه نکته و مسئله قابل توجه ای برامون داری.
  ازت ممنونم و برای تو خانوادت بهترینها رو آرزو می کنم.

  • امیر said,

   اوت 26, 2009 در 10:45 ق.ظ.

   ممنونم دوست عزیز. خوشحالم که مطالبم جالب توجه هست.
   خوش باشی‌

 3. پوريا said,

  اوت 26, 2009 در 10:52 ق.ظ.

  امير جان؛ چقدر نكته بيني و دقيق مسائل را حلاجي مي كني. ممنون.

  • امیر said,

   اوت 26, 2009 در 10:56 ق.ظ.

   لطف داری پوریا جان.
   خوش باشی‌

 4. میترا said,

  اوت 26, 2009 در 11:37 ق.ظ.

  امیر جان کاملا» باهات موافقم. دقیقا» همینطوره که میگی. ولی کو گوش شنوا و آدم دلسوز برای مملکت. اصلا» چه اهمیتی داره که چه بر سر تهران داره میاد!!!!؟؟؟؟؟؟

  • امیر said,

   اوت 26, 2009 در 12:18 ب.ظ.

   میترا جان اگر میخواهیم فاصله مان را با کشور‌های توسعه یافته به حداقل برسانیم ، راه دیگری نیست.
   خوش باشی‌

 5. sara said,

  اوت 26, 2009 در 1:26 ب.ظ.

  آره همین طوره .الان تو ابران حتی واسه خود من که از مشهد میامدم تهران به عالمه چیزهای جدید بود و امکانات زیاد تر از شهر خودم وجود داشت . همین طور باز شهرهای کوچیک تر به نسبت ضعیف تر می شن . چه خوبه که جاهای دیگه این طوری نیست.

  • امیر said,

   اوت 26, 2009 در 2:05 ب.ظ.

   خوب یکی‌ از شاخصه‌های کشور‌های پیشرفته همینه دیگه.
   خوش باشی‌

   • sara said,

    اوت 26, 2009 در 9:15 ب.ظ.

    هی هی البته راجع به هند همه جاش یه جوره کثیف و شلوغ اما سرشار از دموکراسی و ارتباطات با تمام دنیا………………………. چه افسوسی می خورم وقتی این هندیها رو می بینم……………..

   • امیر said,

    اوت 26, 2009 در 11:06 ب.ظ.

    زمانی‌ که گفته میشه عصر ارتباطات ، همه فکر میکنند که منظور اینترنت و تلفن هست ، در صورتی‌ که کشور‌های توسعه یافته با تمام کشور‌ها در ارتباط هستند و این هست منظور از عصر ارتباطات.
    خوش باشی‌

 6. نیلوفر said,

  اوت 27, 2009 در 8:52 ب.ظ.

  سلام امیر عزیز.کاش به فکر پیشرفت و کاهش فاصله با کشور های پیشرفته بودن.مثلا با توجه به موقعیت بی نظیر جغرافیایی کشورمون ایا فکری برای صنعت گردشگری و تویسم می کنن؟ایا اهمیتی برای تورستهای خارجی قائل می شن؟ایا به این صنعت به عنوان یه درامد بی نظیر نگاه می کنن؟

  • امیر said,

   اوت 27, 2009 در 9:53 ب.ظ.

   به شتر میگن گردنت چرا کجه؟ میگه کجام راسته که گردنم کجه !!!!
   خوش باشی‌

 7. simin said,

  اوت 27, 2009 در 8:58 ب.ظ.

  كاملا با حرفهاي شما موافقم

 8. باران said,

  اوت 27, 2009 در 11:49 ب.ظ.

  من عاشق دهکده های انگلیس هستم!!! همیشه این دهکده ها منو به یاد خانم مارپل میاندازه!!!!!!! باید یک سفری به آنجا داشته باشم! یکی از آرزوهای منه!

  • امیر said,

   اوت 28, 2009 در 1:00 ق.ظ.

   واقعا زیباست باران جان. باید حتما ببینی‌.
   خوش باشی‌

 9. باران said,

  اوت 28, 2009 در 11:48 ب.ظ.

  امیرجان امیدوارم که مهمونی میترا بهت خوش گذشته باشه!! آدرست چیه که برات کشک برای دوسالت بفرستم!!!!!

  • امیر said,

   اوت 29, 2009 در 12:03 ق.ظ.

   آره باران جان خیلی‌ خوش گذشت ، مگه میشه با دوستان باشی‌ و بهت بد بگذره؟؟!! اینجا اصلا نمیدونند کشک چی‌ هست؟! ممنونم از لطفت. انشاالله اونجا مهمونی‌ باشه تا ما هم از این طرف بیاییم.
   خوش باشی‌


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: